4 Boyutlu Ultrason

Detaylı (Ayrıntılı) Ultrason

4 Boyutlu Ultrason
Ultrasonografi, özellikle radyolojik tanı yöntemleri arasında kolayca ve hızlı bir şekilde uygulanabildiği, radyasyon içermediği ve düşük maliyeti nedeniyle abdominal, pelvik organların, meme değerlendirmesinin ve gebelik takibinin incelenmesinde ilk tercih edilen yöntemdir. Ülkemizde ve dünyada elit merkezlerde ve kurumlarda uygulanan yüksek teknolojili bir ürün olan 4D Ultrasonik cihaz, hamile kadınlarımızda sürecin daha sağlıklı ve daha kaliteli olmasını sağlıyor.
Özellikle gebe kadınlarda 18-23 hafta arasında 4 boyutlu muayene ile rahimdeki fetüsü değerlendirmek mümkündür ve fotoğraf ve CD ile kaydedilebilir. Esas olarak yüksek çözünürlüklü ultrason ekipmanlarının geliştirilmesi ile tiroid, testisler, göğüsler, tükürük bezleri ve karın organları gibi organların patolojilerinin açıklığa kavuşturulması için kullanılan bir araştırma yöntemidir.

4 boyutlu ultrason (4D-US) nedir?

Ultrason; kulağın duyamayacağı yüksek frekanstaki (ultrason) ses dalgalarının üretilerek bir prob (transducer) yardımıyla dokuya yollanması ve sonrasında değişik yoğunluklarda dokulardan yansıyan ses dalgalarından bir bilgisayar yardımıyla oluşturulan görüntülerin bir ekran (monitor) üzerinde görüntülenmesi olayıdır.Teknolojik ürünler arasında yeni bir üretim olan 4 boyutlu (4D) ultrasonlar daki görüntü kalitesi, standart 2 boyutlu (2D) ultrasonlardan çok daha iyi olup dokulardaki detaylar ayrıştırıla bilmektedir.
Zaman faktörü ile çocuğun annenin rahmindeki hareketleri aynı anda görüntülenir (gerçek zamanlı olarak). Çocuğun iç organları (beyin, mide, böbrekler, kalp ve mesane vb.) incelenebilir. son adet tarihine göre bebeğin beklenen haftası ile gelişimi kıyaslanır. çeşitli Ölçümler yapılır ve gelişimi karşılaştırılır. Çocuğun dış anatomik yapısı daha sonra 4D ile değerlendirilir. Çocuğun el ve ayakları, yüz yapısı, omurga kanalı, karın duvarı ve sırtı ayrıntılı olarak görülebilir.her anne ve baba adayının temel arzusu, gebelik sürecinin sonunda sağlıklı bir bebeğe sahip olmaktır. Doğumsal Kusurlar ve anomaliler 4D ultrason ile Erken Teşhis edilebilir.
Ultrason muayenesi için, hastalardan genellikle bir hastane yatağında veya muayene masasında yatmaları istenir. İşlem sırasında, transdüserden hafif bir basınç ve titreşim hissetmek normaldir. Bu kesinlikle acısızdır. Odadaki ışıklar bazen parlaklığı azaltmak ve ekrandaki resimleri daha iyi görmek için karartılabilir.
Vücudun pozisyonundaki değişiklikler bazen daha iyi görüntüler elde etmek için gerekli olabilir. 4D (4 boyutlu) ultrason klinik olarak yaygın kullanımı sonucunda güvenli olduğu ispatlanmıştır ve hiçbir zararlı etkisi yoktur. 4D (4 boyutlu) ultrasonun avantajları, klasik ultrasonografide izlenemeyen bazı yapısal bozuklukların daha belirgin görülebilmesidir:

Bunların arasında

 
İlgili Yazılar