Karaciğer hastalıklarında ultrason önemli

Karaciğer hastalıklarında ultrason önemli

Karaciğer insan vücudunda 500’ün üzerinde işlevi olan ve hayati önem taşıyan bir organdır. Kişiye göre az çok değişmekle beraber her organ belirli bir büyüklüğe sahiptir. Büyüklük yaşa ve cinsiyete göre de değişmektedir. İnsan vücudunda karnın sağ tarafında bulunan ve göğüs kafesiyle korunan en büyük organ olan karaciğerin birbirinden önemli yüzlerce görevi bulunmaktadır. Adeta bir fabrika gibi vücudumuz için gerekli tüm maddeleri üretir, depolar ve toksik olan tüm maddeleri temizler. Karaciğer vücudumuzu zehirlerden ve toksin gibi zararlı maddelerden arındıracak olan nötralizasyon açısından sorumludur. Kandaki alkol, amonyak gibi toksik maddeleri temizlemesi, fazla glikozun glikojene dönüştürüp depolaması, yağların sindirimini kolaylaştıran safrayı üretmesi bu görevlerden birkaçıdır. yağların parçalanarak enerjiye dönüşmesinde ve bağırsak stimülasyonunda önemli bir yer oynamaktadır.

 

Her organ gibi karaciğer de iyi bakılmaz, yaşam şekline dikkat edilmezse hastalanabilir ve görevlerini yerine getirmede aksaklıklar ortaya çıkabilir. Üstelik karaciğer rahatsızlıklarının hayati önemi fazladır. Karaciğerin hastalanmasıyla ilgili belirtiler görüldüğünde ciddiye alınmalı, gerekli tıbbi tetkikler ve tedaviler yaptırılmalıdır. Karaciğer hastalıklarının pek çoğu erken belirti vermediği, ağrı, acı gibi duygulara sebep olmadığı için gözlenebilecek işaretlerin bazıları başka hastalıklarla da karıştırılabilmektedir. Karaciğer sağlığını korumanın yollarından ilk üçü düzenli ve sağlıklı beslenme, yeterince egzersiz ve uykudur. Alkol karaciğerin en büyük düşmanıdır. Çok sevilen ve yararları olduğu da bilinen kahvenin ve bitki çaylarının bile fazla tüketimi karaciğer üzerinde olumsuz etki yaratacaktır. 

 

Toplumda karaciğerde en sık görülen hastalıklar karaciğer büyümesi, hepatit, siroz, safra taşı, kistik karaciğer oluşumlarıdır. Karaciğer herkeste tam boyutlarına ortalama 15 yaşlarında ulaşır. Erkeklerde kadınlara göre genellikle daha büyük karaciğer boyutu olur. Karaciğer boyutlarının büyümesi tek başına hastalık olarak görülmez. Ancak çoğu hastalığın bir belirtisi olarak kabul edilir. İnsanların çoğu karaciğerin normal boyutlarının büyümesini fark etmeden yaşamına devam eder. Erken teşhis her türlü hastalığın tedavisine büyük katkı sağlar. Karaciğerle ilgili olarak da erken belirtilerden bir ya da daha fazlası fark edildiğinde vakit geçirmeden bir hastaneye gidilerek tıbbi destek alınmalıdır.

 

Vücut, toksinleri karaciğer yoluyla atmaya çalışırken bazen bu organ hasarlanabilir. Karaciğer yağlanması ve karaciğer sirozu bu hasarlanmanın en az ve en çok iki uç noktasıdır. Karaciğer Ultrasonu ile karaciğer yağlanması, çok rahat gözlemlenebilir. vücuda alınan fazla kalorinin karaciğerde birikmesi sonucu oluşur. Yağlanma, derecesine göre karaciğerin büyümesine, en sonunda da enzimlerinde yükselmeye neden olabilir. Bu nedenle karaciğerin ultrasonla takip edilip gerekli önlemlerin alınması, karaciğer enzimlerinde bozulma oluşmadan koruyucu tedbirlerin devreye girmesine olanak sağlar. Ayrıca karaciğerde kistler, kendi kanseri veya başka organların kanserlerinin bu organa yayılımı yani metastaz da görülebilir. Karaciğer ile ilgili rahatsızlıklarda, hastalığın tespit edilmesi ve tedavi sürecine geçilmesi için karaciğer ultrasonu çekilir ve sonucuna göre bir yol belirlenir. Yıllık karaciğer ultrasonu kontrolleri bu anlamda çok kıymetlidir.

 

Karaciğer ile ilgili rahatsızlıklarda tanı süreci kritik bir süreçtir. Özellikle rahatsızlığın tam olarak tespit edilebilmesi için gözle görülebilir verilerin yanı sıra net sonuçlar sunan belgelerin varlığı önem kazanmaktadır. Karaciğer ultrasonunun çekilmesi ise daha net bilgiler elde edebilmek için uygulanan kritik bir aşamadır.

Ultrason, uzman doktorlar gözetiminde gerçekleştirilir. Böylece ultrasonda çıkacak sonuçların doğruluğundan emin olunulur.

 

 

Blog