Anneliğe hazırlanırken önerilen ultrason tetkikleri

Anneliğe hazırlanırken önerilen ultrason tetkikleri

Anne olmaya hazır mısınız?

O halde sağlıklı bir gebelik için öncelikle kendi sağlığınızdan emin olmalısınız. Bunun içinde hamile kalmayı planladığınızda bir doktor refakatinde hareket etmeli ve genel kontrollerinizi yaptırmalısınız. Anneliğe hazırlanırken önerilen ultrason tetkikleri;

Rahim: Rahim ağzındaki kistler, miyomlar, rahim duvarındaki kalınlaşmalar, rahim ağzı ve duvarındaki iltihaplanmalar ultrason değerlendirilir.

Yumurtalıklar: Bu incelemede yumurtalıkların hacmi, yumurta sayısı, kist olup olmadığı ve sayısı niteliği incelenir. Bu ultrason transvajinal yapılır.

Tiroid: Tiroid bezi vücudumuzun orkestra şefi gibidir. Tüm hormonların düzenini bu organ sağlar. Bu nedenle bu organın ultrason ile incelenmesi gebelik öncesinde büyük önem taşır.

Meme: Memenin incelenmesi gebelikten önce yapılması gereken önemli bir başka tetkiktir. Eğer tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunu var ise bu sorunların tedavisi sağlanır.

Karın: Gebelik boyunca hacmi ve boyutu çok değişecek olan karın boşluğu içinde bulunan tüm organlar gebelikten ciddi şekilde etkilenecektir. Bu nedenle karın ve karın boşluğu içindeki diğer tüm organların ayrıntılı şekilde incelenmesi önemlidir.

 

Blog