BLOG

Anneliğe hazırlanırken önerilen ultrason tetkikleri

Anne olmaya hazır mısınız? O halde sağlıklı bir gebelik için öncelikle kendi sağlığınızdan emin olmalısınız. Bunun içinde hamile kalmayı planladığınızda bir doktor refakatinde hareket etmeli ve genel kontrollerinizi yaptırmalısınız. Anneliğe hazırlanırken önerilen ultrason tetkiklerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Devamı

Ultrason ile aort anevrizmasının erken teşhisi

Aort, insan vücudundaki en büyük ve en önemli kan damarıdır. Sol ventrikülden çıkan kanı tüm vücuda dağıtmakla görevlidir. Başa, kollara, karna, pelvise ve bacaklara kadar kanınızı taşır. Kalp tarafından pompalanan kanın en yüksek basınca sahip olduğu yer aorttur.

Devamı

Karaciğer hastalıklarında ultrason önemli

Karaciğer insan vücudunda 500’ün üzerinde işlevi olan ve hayati önem taşıyan bir organdır. Kişiye göre az çok değişmekle beraber her organ belirli bir büyüklüğe sahiptir. Büyüklük yaşa ve cinsiyete göre de değişmektedir. İnsan vücudunda karnın sağ tarafında bulunan ve göğüs kafesiyle korunan en büyük organ olan karaciğerin birbirinden önemli yüzlerce görevi bulunmaktadır.

Devamı

Yılda bir kez ultrason

Gerek üreme çağında, gerekse menopoz sonrası dönemde kadınların her yıl düzenli olarak jinekolojik muayene yaptırması gerekir. Muayenenin bir parçası olan ultrasonografide rahim ve yumurtalıklar ayrıntılı olarak incelenebilir. Rahim veya yumurtalıklarda kanser açısından şüpheli bir kitle tespit edilmesi halinde ileri incelemeler yapılır.

Devamı

Tiroidini farket!

Tiroid bezi, ürettiği hormonlar sayesinde vücudumuzdaki metabolik süreçlerin neredeyse tamamını etkiler. Tiroid hastalıkları, hayatı tehdit eden kanserden, tedavi gerektirmeyen küçük, zararsız bir guatr rahatsızlığına kadar çokca çeşitlilik gösterir.

Devamı

Ultrason ile prostat kanserinde erken teşhis

Prostat, erkeklerde mesanenin arkasında bulunan dış bir salgı bezidir. Prostat hastalıkları hastanın şikayet ve belirtilerinden yola çıkarak, parmakla prostat muayenesi, ultrasonografi ile görüntüleme ve kan testleri ile teşhis edilebilir. Prostat ultrasonu, prostat hastalıklarını tespit etmek için yapılır.

Devamı

Sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları

Erkeklere oranla kadınlarda sekiz kat daha fazla görülen idrar yolu enfeksiyonlarında, nedene yönelik bir tedavi planlanması yapılmalıdır. Aksi takdirde idrar yolu enfeksiyonlarının yüzde 20-30'u tekrarlayabilir. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları da böbrek yetmezliğine yol açabilir. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonlarını basit bir enfeksiyon olarak görmemek gerekir.

Devamı

Ayrıntılı ultrason

Ayrıntılı ultrasonografi veya detaylı ultrasonografi veya ileri düzey (ikinci düzey) ultrasonografi aynı anlamdadır. 3 boyutlu ultrasonografi veya 4 boyutlu ultrasonografi bunlarla aynı anlama gelmez ancak halk arasında çoğunlukla aynı sanılır. Aslında bu tanımların tümü bebeğin ultrason ile incelenebilecek tüm sistem ve organlarının ayrıntılı muayenesidir.

Devamı