Tiroidini farket!

Tiroidini farket!

Tiroid bezi, ürettiği hormonlar sayesinde vücudumuzdaki metabolik süreçlerin neredeyse tamamını etkiler. Tiroid hastalıkları, hayatı tehdit eden kanserden, tedavi gerektirmeyen küçük, zararsız bir guatr rahatsızlığına kadar çokca çeşitlilik gösterir. En sık görülen tiroid problemleri tiroid hormonlarının normalin üzerinde ya da normalin altında üretilmesi sebebiyle oluşur. Çok fazla tiroid hormonu üretimi, hipertiroidizm olarak bilinen bir duruma neden olur. Yetersiz hormon üretimi ise hipotiroidizme yol açar. Bir insanın sağlıklı olabilmesi için tiroid hormonlarının devamlı ve yeterli miktarda salgılanması gerekmektedir. 

 

Tiroid ultrasonu tiroiddeki anormal oluşumları tespit etmek için kullanılır. Tiroid bezinin ultrasonu ile bir kitlenin varlığını belirleyebilirsiniz. İyi bir radyolog genellikle kitlenin iyi huylu veya kötü huylu olup olmadığını anlayabilir. Bununla birlikte, tam olarak ne olduğunu anlamak için, lokal anestezi altında ultrason eşliğinde bir parça (biyopsi) çıkarılmalı ve laboratuvarda incelenmelidir. Doktor gerekli görürse ve hastanın durumu uygunsa, biyopsi aynı gün ultrasondan hemen sonra yapılabilir.

Tiroid için en yaygın şekilde kullanılan standart radyolojik görüntüleme işlemi ultrasondur. Günümüzde gelişmiş ultrason cihazları, birkaç milimetre çapındaki nodülleri bile saptayabilmekte ve kanser barındırıp barındırmadığı konusunda çok değerli bilgiler verebilmektedir. Ultrason ayrıca, boyun orta ve yan kısımlarda bulunan lenf bezlerinin durumu hakkında da bilgi vermektedir. Özellikle papiller tiroid kanseri, boyun lenf bezlerine metastaz (sıçrama) yapabildiğinden, ultrasonla boyun lenf bezlerinin detaylı bir şekilde incelenmesi ve metastaz barındırıp barındırmadığı açısından değerlendirilmesi çok yararlıdır.

 

Tiroid bozuklukları iyi huylu veya kötü huylu olabilir. Her iki durumda da, tiroidin içinde ve çevresinde bazı fiziksel değişiklikler meydana gelir. Bazı durumlarda, dışarıdan bile görülebilen bu değişiklikler, tiroid bezinin ultrasonu ile ayrıntılı olarak izlenebilir.

 

İyi huylu tiroid hastalığı

 

Guatr, tiroidit (mikrobiyal veya mikrobiyal olmayan tiroid iltihabı) ve tiroidin aşırı büyümesi olarak adlandırılabilecek Hashimoto tiroiditi (genetik olarak geçen tiroid) iyi huylu tiroid bozukluklarıdır. Malign bir değişiklik için guatr ve Hashimoto tiroiditinin yakın takibi gereklidir. Bu nedenle, zaman içinde olası bir kötü huylu değişikliği tespit etmek ve önlem almak mümkündür.

 

Ti̇roi̇d bezinin kötü huylu hastalıkları

 

Papiller Tiroid Kanseri: Nispeten iyi huylu bir tiroid kanseridir. Tiroid bezinin ultrasonunu yapan deneyimli bir radyolog tarafından teşhis edilebilir. Tanı biyopsi ile desteklenmelidir.

 

Foliküler tiroid kanseri: Çoğunlukla 50 yaşın üzerindeki kadınlarda görülür. Daha agresif, çok malign bir tiroid kanseridir. Lenf düğümlerine yayılır. Ultrason ile tanınır ve biyopsi ile kesin tanı konur.

 

 

Blog