Transvajinal Ultrason

Detaylı (Ayrıntılı) Ultrason

Transvajinal Ultrason

Transvajinal ultrason, kadın üreme organına yerleştirilmiş bir ultrason probu ile gerçekleştirilen bir ultrason taramasıdır. Transvajinal ultrason sadece gerekli olduğunda yapılır. Bu testin nedenleri genellikle aşağıdaki gibidir.

1. Erken Gebelik Sırasındaki Muayene: Fetüs çok küçük olduğundan, transvajinal ultrason kesenin gebeliğin erken evrelerinde incelenmesi için kullanılabilir. Bu muayene sırasında, hamileliğin erken aşamalarında annenin hamile olduğunu doğrulamak için yapılır. Bu inceleme ile kese incelenebilir. Gebelik genellikle transvajinal ultrason ile teşhis edilir.

2. Kadın Üreme Sisteminin Ayrıntılı İncelenmesi: Transvajinal ultrason ile uterusun, uterin tüplerinin ve overin şekli, durumu ve konumu izlenebilir . Transvajinal ultrason görüntüleri ile ana üreme alanlarında gelişimsel anormallikler veya tıkanıkların teşhis edilmesi mümkün olmaktadır.

Transvajinal ultrason nasıl yapılır?

Transvajinal ultrasonun nasıl yapıldığı sorusu cevaplaya bileceğimiz en sık sorulan sorulardan biridir. Hasta soyunur ve ultrason sedyesine uzanır. Daha sonra ultrason makinesine bağlı olan uzun ultrason probu vajinaya yerleştirilir. Bu prob incedir ve muayene sırasında ağrıya neden olmaz. Vajinadaki bu muayene sırasında, cihaza bir prezervatif geçirilir ve hastanın hijyeni korunur.

Transvajinal ultrason ne kadar sürer?

Transvajinal ultrason ortalama 5 veya 15 dakika kadar sürer. Bu süre zarfında, yumurtalıklar ve tüpler incelenir. Eğer tüp bebek tedavisi nedeniyle yapılıyorsa, daha uzun sürebilir.

 
İlgili Yazılar