Yılda bir kez ultrason

Yılda bir kez ultrason

Gerek üreme çağında, gerekse menopoz sonrası dönemde kadınların her yıl düzenli olarak  jinekolojik muayene yaptırması gerekir. Muayenenin bir parçası olan ultrasonografide rahim ve yumurtalıklar ayrıntılı olarak incelenebilir. Rahim veya yumurtalıklarda kanser açısından şüpheli bir kitle tespit edilmesi halinde ileri incelemeler yapılır. 

 

Genç yaş grubundaki üreme çağındaki kadınların cinsel aktivitenin başlangıcından itibaren yılda bir jinekolojik muayene, vajinal smear tetkiki, meme muayenesi, ultrasonografik muayene ile rahim yumurtalık ve rahim içi zarı değerlendirilmesi, 40 yaş üzeri hastalarda ise bunlara ek olarak mamografi ve gerekirse meme ultrasonografisi tetkiki yılda bir önerilir. 

 

Kadın hastalıklarında erken tanı için gerekli en önemli yöntemlerden biri de vajinal ultrasondur. Özellikle kist veya miyom oluşumuna yatkın bünyelerin, vajinal ultrason muayenesi yaptırması gerekir. Böylece iç organlar çok daha net bir şekilde izlenebilir. Vajinal ultrason, kadınlarda görülen rahim miyomları ve yumurtalık kistleri gibi durumlarda genellikle tercih edilen bir yöntemdir. Bu ultrason yönteminde rahimde veya yumurtalıklarda görülen kitleler çok daha rahat bir şekilde incelenebilir. Çünkü abdominal, yani yalnızca karın üzerinden yapılan görüntüleme, karın içinde bulunan problemleri tam olarak tespit edebilmek için yeterli değildir. Bazen rahmin veya yumurtalıkların, karın üzerinden görüntülenemeyen bölümlerinde miyom veya kist gibi kitleler meydana gelebilir. Vajinal ultrason bu tür durumlarda tercih edilmektedir.

Özellikle rahim veya yumurtalık ameliyatını gerektirecek durumlarda, ameliyatla alınması gereken kitlelerin durumu vajinal ultrasonla çok daha iyi biçimde tespit edilmektedir.

 

Şikayetiniz olsun ya da olmasın yılda bir kez jinekolojik muayene ile birlikte ultrason muayenenizi yaptırmalısınız.

 

 

Blog