Pelvik Ultrason

Detaylı (Ayrıntılı) Ultrason

Pelvik Ultrason
Pelvik ultrason, kadınlarda alt karın organlarını incelemek için yapılan bir ultrason türüdür. Bu ultrason yönteminin yardımı ile hastalıklar için tanısal bilgi, üreme organları, gebeliğin yerleşimi ve mesanesinin yapısı gözlenerek teşhis koydurucu bilgiler elde edilir.

Pelvik Ultrasonu Neden Yapılır?

Bu ultrason yöntemi, kadınlarda alt karın bölgesinde genital hastalıkların teşhisi için gereklidir. Pelvik ultrason yöntemi, uterusun büyümesi, rahmin yapısal bozuklukları, spiral yerleşimi, küçük gebelikler, yumurtlama takibi, yumurtalık kistleri ve dış (ektopik) gebelik gibi rahatsızlıkların teşhis ve takibi için yapılabilir.

Pelvisin Ultrason Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda pelvik ultrason, abdominal, vajinal veya rektal ultrason yöntemiyle bakılabilir. Pelvisin ultrason muayenesi genellikle 15 ila 30 dakika içinde tamamlanır. Pelvisin ultrason muayenesi en sık olarak abdominal(transabdominal ultrason muayenesi) olarak bakılır. Pelvik ultrason bakılırken hastanın mesanesinin tam dolu olması gerekir. Abdominal ultrason ile hastanın rahim genişlemesine yol açan hastalıkları daha kolay teşhis edebilirler.

Bu yöntemde, hasta sırt üstü düz bir muayene masasına uzanır ve alt karın açılır, ultrason jeli uygulanır ve uygun bir ultrason probu ile göbek ve kasık arasındaki alanda ultrason görüntüleri alınır. Karın bölgesinde olan fazla yağlanma ve bağırsaklar görüntü kalitesini bozabilir.

Pelvik ultrason muayenesi, özellikle dış(ektopik) gebelik veya yumurtlama takibi gibi hassas ölçümlerin yapılması gereken durumlarda vajinal ultrason yöntemi ile yapılır. Bu yöntem, özel bir şekle sahip olan vajinal probun üstüne kondom geçirilerek uygulanır. Hasta, jinekolojik muayenedeki gibi hazırlanır bazı zamanlarda vajinal ultrason muayenesi düz muayene masasında yapılabilir. Vajinal ultrason, kadın genital organları için abdominal ultrasondan daha ayrıntılı görüntüler sağlayabilir. Örneğin, bu yöntemle, birkaç milimetre yumurtalık kisti veya hamilelik kesesi ölçümleri gerçekleştirilebilir. Vajinal ultrasonda herhangi bir ağrı duyulmaz tamamen ağrısız bir yöntemdir.

Vajinal ultrason daha önce cinsel birliktelik yaşamamış kişilerde kızlık zarından dolayı kullanılamaz. Bununla birlikte, aynı vajinal prob ile makattan (anüs) girilerek rektal ultrason yapılabilir. Rektal ultrason ağrılı bir yöntem değildir. Vajinal ultrason gibi son derece ayrıntılı görüntüler elde edilebilir, ancak kızlar için günlük pratikte nadiren ihtiyaç duyulur. Rektal ultrason genellikle erkek hastalarda prostatın ultrason muayenesinde kullanılır.

Pelvik Ultrason Öncesi Hastalar İçin Öneriler

Pelvik ultrason muayenesi alt karın bölgesinde yapılacaksa, dolu mesane (idrara sıkışık) ile gelmeniz gerekebilir. Ultrason muayenesi için vajinal ultrason kullanılıyorsa, mesane boş olmalıdır. Kullanımı kolay kıyafetler giyilmesi yeterli olacaktır başka herhangi bir hazırlığa gerek yoktur.

 
İlgili Yazılar